Ticareti Sürdürmenin Yolları

COVID’le Mücadele için Kontrol Listesi

Dünya ticaretini derinden etkileyen ve uluslararası resesyon yaşanmasına sebep olan Koronavirüs Covid-19 pandemisi, ülke olarak ticaretimizi de doğrudan etkilemeye devam ediyor. Tüketim ve talepte yaşanan ani düşüş bir çok sektördeki işletmemiz için finansal sürdürülebilirlik açısından riskleri bünyesinde barındırıyor. Bu süreçte yapılabilecekler ve alınabilecek önlemlere ilişkin aşağıdaki listemize göz atabilirsiniz:

 TEDARİK ZİNCİRİ AÇISINDAN

⁃ Tedarik zincirinizdeki aksamaları tespit ederek işinize olan etkilerini belirleyin. Salgının uzun bir döneme yayılması durumunda tedarik zincirinizde neler yaşanabileceği konusunda şirketiniz ve sektörünüzle ilgili detaylı analizler gerçekleştirin. Kısa ve orta vadeli planlarınızı güncelleyin. Şimdi ve gelecekteki nakit akışlarını garanti altına almak için tedarik zincirinizi stabilize etme noktasında önlemler alın.

⁃ Sürecin yarattığı kamçı etkisinden en az seviyede etkilenmek için iş ortaklarınızla, tedarikçilerinizle ve müşterilerinizle ortaklaşa hareket edin. Rekabet edenin şirketler değil, tedarik zincirleri olduğunu zihninizden çıkarmayın. Zincirdeki tüm işletmelerin senkronize çalışması sonucu başarıya ulaşabilirsiniz. Tedarik zinciriniz en zayıf halkası kadar güçlüdür.

⁃ Daha doğru ve sıkı eklemlenmiş tedarik zincirleri, rakip tedarik zincirlerine göre pazar gelişmelerine daha hızlı tepki vermektedir. Tedarikçi seçim kriterlerinize birlikte uyum içinde çalışabilme ve çeviklik kriterlerini ekleyin. Pandemi süreci, sadece kalite-maliyet-teslimat kriterleri ile tedarikçi seçimi yapılamayacağını kanıtladı.

⁃ Tedarik zincirinizi net bir şekilde anlamak, olası güvenlik açıklarını ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bu, en kritik ürünlerle başlamak ve mümkünse hammaddelere kadar birinci ve ikinci kademe tedarikçilerin ötesine bakmak demektir. Örneğin, ürünleriniz izole edilen - karantina altına alınan bir ülkeden bir bileşen içeriyorsa, ikincil bir tedarik şansınız var mı? Tedariği farklı ülkelere kaydırabiliyor musunuz?

 SATIŞ VE PAZARLAMA AÇISINDAN

⁃ Müşterilerinizle sürekli olarak iletişim kurun. Ürün ve/veya hizmet sunumunuzun hangi koşullarda nasıl devam edeceği konusunda şeffaf ve proaktif davranın.

⁃ Müşterilerinizle irtibatta kalmak çok önemli. Fakat bulunduğumuz süreç, satışları artırmak için en iyi zaman olmayabilir. Bu sebeple agresif satış çalışmaları yerine, marka kişiliğinizi sergileyen ve müşterilerinizi destekleyen web seminerleri (webinarlar), eğitim içeriği ve öğretici içerikler yayınlamayı düşünün. Bu, şirket ve marka görünürlüğünüzü ve marka tercihinizi yüksek tutacaktır.


Kurumsal Pazar için Webinar Çözümlerimizi İnceleyebilirsiniz, ister Buyer Network altyapısı üzerinden isterseniz şirketinize özel webinar sistemleri kurabiliriz. webinar.buyernetwork.net adresinden örnek webinar sistemini inceleyebilirsiniz. Şirketiniz için benzer bir sisteme sahip olmak isterseniz support@buyernetwork.net adresi üzerinden teklif isteği gönderebilirsiniz. Sizin için uygun modele hızlı bir şekilde karar verebiliriz.

⁃ Reklam kampanyaları, tüketicilerin/alıcıların şirketinizden markanızdan haberdar olmalarını ve ürün veya hizmetlerinizi hatırlamalarını sağlar. Çoğu insanın telefonuna veya dizüstü bilgisayarına daha fazla zaman harcayacağı düşünüldüğünde, şimdi kampanyalarınızın en iyi durumda olmasını sağlama zamanıdır. Bütçenizi optimize etmekten doğru mecraların seçiminden dijital tarafta yapabileceklerinizin tümünü yeniden gözden geçirebilirsiniz. Bu süreçte biz de tüm noktaları yeniden düşünmenize yardımcı olmak istiyoruz.

⁃ Müşterilerinizin ve müşteri adaylarınızın şirketinizle nasıl etkileşime girdiğini gözden geçirin. Covid-19 pandemisi gibi öngörülemeyen olaylar, şirketleri ve markaları kitleleriyle nasıl etkileşime girdiklerini yeniden düşünmeye zorlar. Bu süreç şimdiye kadar yapmadıysanız kendinize meydan okumak ve müşterilerle ve tüketicilerle bağlantı kurmanın sanal yollarını düşünmek için mükemmel bir zaman. Müşteri ziyareti veya müşterinizle kahve için buluşmak yerine bir video konferans toplantısı ile sanal bir showroom turuna, tüm fiziksel hizmetlerinizi online olarak nasıl sunabileceğinizi kendinize sorun. Bu çözümleri hem mevcut pazar için hem de sürekli artan dijitalleşme ile kısa ve orta vadeli dönem için sürekli olarak güncelleyin.

 TAKIM YÖNETİMİ ve İLETİŞİMİ AÇISINDAN

⁃ Çalışanlarınızın ve ekibinizin yönetimi konusunda uzaktan çalışma çözümlerini gözden geçirin. Takımlarınızın etkili bir şekilde çalışabilmesi ve rutin iş süreçlerine odaklanabilmesi için önlemler alın.

 İŞLETMECİLİK AÇISINDAN

⁃ Her işletme değişen koşullara adapte olmak zorundadır. İşletmeler pandemi süresince daha önce hiç deneyimlemediği iş yapış şekillerine, zorunlu olarak geçmek durumunda kaldı. Kurumsal olarak sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmek için değişime karşı direnç göstermek yerine uyumlanma-adapte olma yolunu tercih edin.

⁃ Belirsizliğin artması ve COVID-19'un bir işletmenin her bölümünü bir süre daha etkileme potansiyeli taşıması sebebiyle senaryo planlaması yapın. En iyi ve en kötü durum senaryoları nelerdir ve ve bu senaryolar ile başa çıkabilecek misiniz? Örneğin; işletme sermayesinin azalması, banka yükümlülükleri gibi konularda öteleme gibi tercihleri değerlendirin. Belirsizlik kavramının sadece Covid-19 ile sınırlı olmadığını unutmayın. Önümüzdeki dönem ticaretin yeni kurallarına gebe olan bir döneme işaret ediyor.

⁃ Dijitalleşme günümüz iş dünyasının bir başka gerçeği. Tüm şirket operasyonlarınızın dijital olarak nasıl gerçekleştirebileceğine ilişkin senaryo çalışmaları gerçekleştirin. Üretim, Satınalma, Satış, İK, Pazarlama ve Finans gibi operasyonlarınızın dijital ikizlerini yaratarak, geleneksel iş yapış şekillerinden dijital iş yapış şekillerine adım atın.

⁃ Uzaktan çalışmaya devam ettiğimiz bu günlerde dijital vitrinlerinizi yani web sayfalarınızı daha etkin ve akıllıca kullanın. Optimize edilmiş açılış sayfaları, ziyaretçilerle etkileşiminizi kolaylaştıracak sohbet sistemleri ve dahası gibi teknikleri sitenizde uygulayın. Bu çabalarınız Covid-19 sonrası işinizi daha güçlü ve sağlıklı bir konuma getirecektir. Web siteniz üzerinden kampanyalar düzenleme, kullanıcı deneyiminizi iyileştirme, tasarım, veri yönetimi, barındırma, güvenlik veya dijital alanda ihtiyacınız olabilecek her şey için size yardımcı olmaya hazır uzman bir ekibimiz var.
Bize ulaşın support@buyernetwork.net


 İYİLEŞMEYE HAZIRLIK VE SON DÜŞÜNCELERİMİZ

Bir noktada, COVID-19'un yayılması azalmaya başlayacak ve ulusal karantina önlemleri gevşetilecektir. Normale döndüğümüzde piyasalar toparlanma aşamasına girecek. Bu geçiş dönemi için şirket altyapınız, reklam ve pazarlama çalışmalarınız web sayfalarınız, ana sayfanız ve sosyal medya mecralarınız için doğru iletişim gerekiyor. Tedarik zincirlerinizi ve çok paydaşlı iş modellerinizi bu tür olaylardan daha az etkilenmesini sağlamak için önlemlerinizi gevşetmeden uygulamaya devam etmelisiniz.

Hepimiz öngörülemeyen bir dönemle karşı karşıyayız ve aksama, birden fazla sektörü etkiliyor. Buyer Network olarak, işinizi sağlıklı tutarak ve ticaretinizi geliştirmeye yardımcı olarak rolümüzü oynamak istiyoruz.

Saygılarımızla,